Blog

Jezdci týmu Tomáš Enge SIM Racing se těší na další americkou štaci

Mercedes-Benz Virtual GP 2023 zůstává v severní Americe. Třetí závod je na programu v úterý 11.4. od 19 hodin na okruhu Watkins Glen International Raceway, který do roku 1980 hostil i Velkou cenu USA.

Tradiční americký okruh z 50. let, ležící nedaleko New Yorku, letos v kalendáři prestižního česko-slovenského virtuálního seriálu debutuje. Pojede se na jeho delší variantě nazvané Boot, která zahrnuje 11 zatáček a měří 5552 m. Traťový rekord zde drží francouzský jezdec Sébastien Bourdais, jenž v roce 2017 zajel s „IndyCarem“ Dallara DW-12 Honda čas 1:23,92 min. Tento okruh bývá nazýván Mekkou severoamerického okruhového závodění a těší se velké popularitě mezi jezdci i fanoušky. Existuje ještě kratší verze, na níž se pořádají závody NASCAR. Ostatně organizace NASCAR celý areál vlastní a provozuje.

Oba týmoví jezdci věří, že klasický okruh ve Watkins Glen bude jejich Mercedesům svědčit lépe než polooválová trať v Daytoně.

Šéf týmu Tomáš Enge SIM Racing má ve své bohaté závodnické kariéře 2 zářezy na této trati. Poprvé tam v roce 2005 odstartoval do závodu IRL IndyCar Series a s monopostem Dallara IR-05 Chevrolet skončil na 13. místě, přestože závod po kolizi s Brazilcem Heliem Castronevesem v posledním kole nedokončil. O 2 roky později se tam vydal znovu, aby usedl do prototypu Riley Mk.XI Pontiac v tehdejším seriálu Grand-Am Rolex Sports Car Series. Jeho posádka po startu z 8. pozice bojovala v čelní skupině, ale cíl nespatřila. Na vině byla technická závada. „Dařilo se nám, ale prostě mi ve Watkins Glen štěstí nikdy nepřálo. Auto jelo skvěle a mohli jsme být minimálně v pětce, ne-li na bedně. Jenže pak se objevila porucha a téhle příležitosti jsme využít nemohli. Z pohledu jezdce jde o klasickou americkou oldschoolovou trať, která je docela rychlá. Důležité je pochopit, kde a v jaké míře lze přejíždět obrubníky. Podle toho se odvíjí nastavení vozu,“ zavzpomínal Tomáš Enge.

V září 2005 se Tomáš Enge poprvé objevil na trati Watkins Glen International Raceway. Při souboji s tehdejší brazilskou hvězdou seriálu IRL měl v posledním kole kolizi a do cíle nedojel, přesto byl klasifikován na 13. místě.

Na rozdíl od Daytony se účastníci tentokrát utkají za denního světla. Oba jezdci týmu Tomáš Enge SIM Racing neponechali v přípravě nic náhodě, Lukáš Přáda se už zbavil nepříjemného nachlazení. Přesto je zřejmé, že je nečeká snadná mise. Dvojice týmu Entropiq od začátku sezony ukazuje skvělou formu a všichni si uvědomují, že k jejímu poražení do sebe musí všechno perfektně zapadnout. Lukáš Přáda i Adam Pilo však hýří optimismem a věří, že tentokrát to konečně vyjde. Jak to na „Glenu“ dopadne, mohou fandové špičkového simracingu sledovat již v úterý 11. dubna. V 19 hodin začíná jako obvykle kvalifikace a bezprostředně po ní odstartuje závod na 55 minut s povinnou zastávkou v boxech. To vše bude k vidění živě na veškerých online platformách Virtual GP a ze záznamu od 22 hodin na televizní stanici O2 TV Sport.

ZPĚT